Vyhľadávanie


Kontakt

Eliška Kapušová Skybova
Podhorie 1426
Beluša
018 61
Slovak Republic

tel.: +421 (0)949 428 724

E-mail: e.skybova@gmail.com

Bodypainting

Maľovanie tela a tváre patrí k najstarším ľudským umeleckým prejavom. Dnes je bodypainting zábavou aj umením, ktoré niektorí tvorcovia doviedli k dokonalosti. 

Bodypainting ako umenie 

Bodypainting ako alternatívny umelecký smer sa v západnom svete začal objavovať v polovici minulého storočia. Venovali sa mu skupinky nadšencov, ktorým nešlo o rituály ani karnevaly, ale o kreativitu a umenie. K prvému pokusu o bodypainting prišlo v roku 1933 v Chicagu, keď výrobca kozmetiky Max Factor skúšal na tele modelky svoje nové produkty make-upu, určené pre hollywoodske filmy. 

Bodypainting je zdobenie tela a tváre obrázkami a vzormi. Na rozdiel od tetovania a tradičnej maľby henou, ktorá vydrží aj niekoľko týždňov, sa bodypainting dá hneď umyť. Robí sa viacerými spôsobmi - klasickou maľbou štetcom, nanášaním rukou, špongiou alebo špeciálnou technikou pomocou striekacej pištoľky a kompresoru, ktorej sa hovorí airbrush. Umelci bodypaintingu používajú buď šablóny s motívmi, alebo vzory voľne striekajú na telo, prípadne kombinujú viaceré techniky. Bodypainting nemusí pokrývať celé telo. Používa sa aj na častiach inak oblečeného tela alebo tváre. Aj každodenný dámsky make-up je v podstate jednou z foriem bodypaintingu. 

Moderné face and bodypaintings sa robia farbami, ktoré nie sú toxické ani alergénne a dajú sa ľahko zmyť vodou. Aplikujú sa rukami, štetcom, prírodnou morskou špongiou alebo airbrushom.

Bodypainting - fotogaléria

Jazdecké hry, Koliba Papradno, 2011