Vyhľadávanie


Kontakt

Eliška Kapušová Skybova
Podhorie 1426
Beluša
018 61
Slovak Republic

tel.: +421 (0)949 428 724

E-mail: e.skybova@gmail.com

Výtvarný salón je prezentáciou Trenčína

08.10.2011 00:00

V trenčianskom Art Centre Synagóga otvorili v piatok 30. septembra už 17.výtvarný salón Trenčianskeho kraja, ktorý predstavuje diela profesionálnych i amatérskych výtvarníkov.

TRENČÍN. Na sedemnástom ročníku výtvarného salónu sa predstavuje 46 autorov od Púchova až po Prievidzu a Handlovú. Ako povedala Janka Masárová z Trenčianskeho osvetového strediska, ide o nesúťažnú, nepostupovú výstavu. „Vystavíme každú prácu, ktorú jej autor prinesie, bez nejakého výberu, obmedzení sme iba priestorom,“ vysvetľuje.

Stúpajúca úroveň diel

Úroveň výtvarného salóna ide podľa jej slov každým rokom dopredu. „Z roka na rok sa objavujú lepšie a lepšie práce. Tie diela sú rôznorodé, autori nie sú obmedzení technikou, ani žánrovo, je tu takmer všetko od grafiky, cez maľbu, plastiky, kombinované techniky,“ hovorí Masárová. „Sú tu veľmi pekné práce Elišky Kapušovej - Skybovej, pedagogičky zo ZUŠ v Trenčíne i jej kolegov, Janka Meška, či Zuzky Janíčkovej. Tradične sú tu nádherné veci od Júliusa Činčára, trenčianskych výtvarníkov zastupuje Janka Horňáková, Miro Gregor, Markéta Gregorová, Igor Vaculčiak. Máme novú autorku Lenku Lacovú z Dubnice nad Váhom, ktorá napriek svojmu zdravotnému handicapu priniesla krásne práce,“ prezradila Janka Masárová.

Výstava umožňuje autorom porovnať sa

Výtvarný salón je priestorom pre amatérskych výtvarníkov i profesionálov, vystavujú tu mladí i starší autori, tí, ktorí sa zúčastňujú pravidelne aj úplní nováčikovia. K tradičným vystavovateľom patrí maliar Július Činčár.
Ako vraví, je to preňho spôsob, ako sa sebarealizovať a zároveň porovnať sa s druhými umelcami. „Aby som vedel, v akom som poradí, či som v strede, vpredu alebo pozadu. Ale je to aj reprezentácia Trenčína,“ hovorí Činčár.

Z diel na výstave vyzdvihol najmä mladých umelcov, kde podľa neho vidieť veľký posun dopredu. „Je to výrazný odklon od toho, čo bolo, od naivizmu, foklorizmu. Sú tu prevažne moderné diela s modernými technikami,“ povedal maliar, ktorému na výstave chýbajú tradiční trenčianski autori a profesionálni umelci. „Je to výstava, kde sa oplatí byť, sú tu veľmi kvalitné veci,“ myslí si Činčár, ktorý je aj vo svojom veku 79 rokov stále aktívny. „Maľujem každý deň. A v noci, keď nespím, tak robím plány a tie cez deň realizujem,“ hovorí.

Okrem obrazov našli svoje miesto v synagóge aj sochy a plastiky. Netradičné sochy priniesla na 17. ročník výtvarného salónu Izabela Bulková. Na ich výrobu jej stačil nápad, kamene a pletivo.
„Nápad vznikol v Novej Bošáci na chalupe, kde som robila poriadok a zbierala drobné kamene. Kamene som naukladala do rabicového a zajačieho pletiva a vytvorila si pred domov veľkého anjela. Potom som sa rozhodla námet zopakovať a vytvorila som ďalšie sochy. Ale menšie, aby sa zmestili na výstavu,“ predstavila svoje diela Bulková.

Výstava prác 17. výtvarného salónu zostane v synagóge do 30. októbra.